Get Adobe Flash player

عکس‌های ساسان مویدی از طبیعت ایران – ۱۵ اسفند ۹۱ تا ۱۵ فروردین ۹۲

ساسان مویدی متولد ۹ تیر ۱۳۳۸ در تهران است. وی کار عکاسی را در سال ۱۳۵۵ و از سن ۱۷ سالگی در روابط عمومی تلویزیون آموزشی وقت آغاز کرد. همچنین آموزش این حرفه را نزد اساتیدی چون ناصر ابراهیمی، بهرام جلالی، مرحوم فوآد نجف‌زاده و مرحوم محمود بیگی در حین کار گذراند.

از سال ۱۳۶۰ کار خود را در واحد عکاسی گرافیک انتشارات سروش زیرنظر مستقیم زنده‌یاد بهمن جلالی ادامه داد و توانست در مدت زمانی کوتاه، نام خود را در فهرست عکاسان برتر ایران ثبت کند.

مویدی به عنوان یکی از عکاسان برتر دوران دفاع مقدس شناخته می‌شود و آثار وی با موضوع جنگ تحمیلی، در سه کتاب اختصاصی و چندین نمایشگاه انفرادی داخلی و خارجی چاپ و به نمایش گذاشته شده است.

حضور وی در صحنه دفاع مقدس و چاپ آثارش در نشریات داخلی و خارجی باعث شد تا اغلب مخاطبان، ساسان مویدی را به عنوان عکاس جنگ بشناسند. با این حال او در زمینه‌های دیگر شامل مستندنگاری اجتماعی، تئاتر، سینما، عکاسی تبلیغاتی و مدلینگ و عکاسی طبیعت حضوری پررنگ داشته است.

ساسان مویدی در سال ۱۳۸۵ با رتبه عکاس ارشد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بازنشسته شد و در حال حاضر علاوه بر تدریس، به عکاسی برای آژانس عکس صفیر و میراث فرهنگی ایران اشتغال دارد. انتشار بیش از ۲۰۰ گزارش تصویری، هفت عنوان کتاب اختصاصی و برگزاری ۳۵ نمایشگاه عکس انفرادی، بخش دیگری از کارنامه این عکاس را شامل می‌شود. آثار او از ۱۵ اسفند ۹۱ در گالری فروشگاه مرکزی شهرکتاب به نمایش گذاشته شد.