Get Adobe Flash player

عکس‌هایی از اندلس

دکتر بیژن شکرریز برای اساتید و دانشجویان عکاسی، سینما و تلویزیون نامی آشناست. او سال‌هاست که در دانشکده‌های مختلف هنری تدریس می‌کند و در کنار آن، به ساخت، تهیه و نوشتن فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی (مستند و داستانی) می‌پردازد.

او عکس‌هایی را با موضوع اندلس برای مجموعه‌ای تلویزیونی که به همین نام ساخته شد، گرفته و تعدادی از آنها را از ۱۷ دی ۹۲ به مدت یک ماه به گالری فروشگاه مرکزی شهرکتاب آورده است. عکس‌های این نمایشگاه مربوط به مجموعه مستندی است که در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، پرتغال، اسپانیا، مراکش و جبل‌الطارق گرفته شده و عکس‌های این نمایشگاه مربوط به اسپانیاست.

شکرریز پس از پایان تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه هنرهای دراماتیک تهران، برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و در دانشگاه هنر کلن فوق لیسانس  سینما گرفت. او بعد از گذراندن دوره تحصیل خود در مقطع دکترا در رشته فلسفه هنر و گذراندن دوره عالی عکاسی انستیتو هنرهای تجسمی دوسلدورف در سال ۱۳۸۰ به تهران بازگشت. وی از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۹ به عنوان مدرس عکاسی در دانشگاه هنر و معماری، دانشگاه الزهرا، معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه هنر و سایر واحدهای هنرستانی و دانشگاهی تدریس می‌کرد.

شکرریز در ایران  از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۷۴ در ۱۵ نمایشگاه اختصاصی و گروهی شرکت کرد که از مجموع آنها می‌توان به: جذام (۱۳۵۵)، کودک و کار‌ (۱۳۵۶) و سفر به دیار غریب (۱۳۷۴) اشاره کرد. وی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ میلادی ۱۱ نمایشگاه در آلمان، سوییس، اتریش، فرانسه، هندوستان و هلند برگزار کرده است.

از مجموعه فعالیت‌های عکاسی دکتر بیژن شکرریز در حوزه سینما و تلویزیون می‌توان به «کفش‌های میرزا‌ نوروز»، «اتوبوس»،‌ «مسافران مهتاب»، «آدم کاغذی»، «گذر عمر» و «لانه شیطان» اشاره‌ کرد. وی در کارنامه فعالیت‌های هنری خود در سینما و تلویزیون، تجربه کارگردانی،‌ نویسندگی، تهیه‌کنندگی و تدوین چندین مجموعه تلویزیونی، فیلم سینمایی و فیلم مستند را  نیز به ثبت رسانده است.