Get Adobe Flash player

عکس‌های عاشورایی راز سیب – اول محرم تا اربعین (۱۳۹۱ خورشیدی)

هیئت سقاهای همدانی مقیم تهران همچون بسیاری از هیئات مذهبی که در جنوب تهران قرار دارند، بیش از نیم قرن قدمت دارد. یکی از ویژگی‌های این هیئت، لباس متحدالشکل آنهاست. دیگر اینکه در طی مسیر به سمت بازار، همواره کشکولی خالی به دست می‌گیرند که نشانه خاصی را با خود به همراه دارد. داستان آن از این قرار است که در یکی از سال‌هایی که ماه محرم مقارن با فصل زمستان بود و کشکول‌ها هم از آب خالی بود، شخصی که کیسه‌ای سیب نذر کرده بود و می‌خواست بین عزاداران پخش کند، سیب‌های خود را درون کاسه عزاداران قرار داد. از قضا، فردی بیمار بعد از خوردن یکی از سیب‌ها شفا گرفت و این موضوع به یک نشانه مذهبی و اعتقادی نزد مردم بدل گشت.

از آن سال، نذر آن شخص این بود که هر سال به سراغ این هیئت برود و نذر خود را که کیسه‌ای سیب بود، ادا کند. مردم آشنا با این تاریخچه نیز به همین منوال در روزهای تاسوعا و عاشورا برای هیئت سقاهای همدانی مقیم تهران، سیب می‌آورند.

مجموعه عکس‌های “راز سیب” که از اول محرم تا اربعین در سال ۱۳۹۱ در گالری فروشگاه به نمایش درآمد، توسط “باقر نصیر” عکاسی شده است. او متولد ۱۳۶۲ و فارغ‌التحصیل هنرستان سینمایی روایت فتح است. از سال ۱۳۷۹ تاکنون سابقه عکاسی خبری در مطبوعات را دارد. باقر نصیر در رسانه‌ها و نشریاتی چون همشهری محله، خبرگزاری مهر، روزنامه‌های خبر و تهران امروز، همشهری ماه و سایت فردانیوز سابقه فعالیت دارد. او در دو مسابقه تصویر سال (۱۳۸۷) و عکس خبری سوره (۱۳۸۷) تقدیر شده است.