Get Adobe Flash player

ماهی‌های قرمز شب عید را دوست داریم اما به شیوه‌ای دیگر

فروشگاه مرکزی شهر کتاب در آستانه نوروز ۹۴، پیشنهادی برای دوستداران محیط زیست دارد که دیگر مجبور به خرید ماهی‌های زنده نباشند و به جای آن، ماهی‌های گچی قرمزی را بخرند که اگرچه زنده نیستند اما همان‌اندازه زیبا هستند و حس زندگی را هم به سفره‌های هفت سین ایرانی‌ها هدیه می‌کنند.

امسال، شهر کتاب مرکزی از ماهی‌های ساخت نادره حکیم الهی، نقاش و مجسمه ساز در چیدمان سفره هفت سین خود استفاده کرده است و به این مناسبت، گفتگویی کرده‌ایم با این هنرمند تا درباره فلسفه و انگیزه‌هایش از ساخت این ماهی‌ها سخن بگوید.  

نادره حکیم الهی، نقاش و مجسمه ساز درباره فلسفه ساخت ماهی‌های قرمز گفت: ماهی‌های معلق قرار بود به صورت یک چیدمان اجرا شود اما همزمان توانست به یک ایده برای نجات ماهی‌های شب عید هم تبدیل شود.

این مجسمه ساز با بیان اینکه از بچه‌گی ماهی عید را دوست داشته است، اظهار داشت: حس زیبای زندگی و شنای آزادانه ماهی‌ها همیشه برای همه ما خوشایند بوده و از این رو بوده که حضور ماهی‌های قرمز را بر سر سفره هفت سین دوست داریم اما باید ببینیم آن قدر مسئولیت‌پذیر هستیم که سفرهای عیدمان را رها کنیم و مراقبت از ماهی‌ای را برعهده بگیریم که به طور متوسط ۳۰ سال عمر می‌کند یا نه!

وی افزود: اساساً یکی از دلایلی که مساله ساخت ماهی‌های قرمز را جدی گرفتم، این بود که هر ساله دلم می‌خواست ماهی سفره هفت سینم را زنده نگاه دارم و این امر، ممکن نمی‌شد بنابراین با خودم فکر کردم به عنوان یک هنرمند و کسی که هنر را به عنوان بخش مهم زندگی‌اش انتخاب کرده، راهی پیدا کنم که هم مسائل محیط زیستی و جان ماهی‌ها نجات پیدا کند و هم مردم مجبور نباشند از این بخش آیینی عید چشم بپوشند.

حکیم الهی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شاید حتی ماهی‌های قرمز، ربطی به آیین سفره هفت سین نداشته باشند و از سمبل برج هوت که ماه را در آن، تحویل می‌کنیم، وام گرفته شده باشند اما به هر حال باید قبول کنیم که سفره هفت سین عید با مسائل حاشیه‌ای و همچنین فرهنگ مذهبی ما پیوند خورده است مثل گذاشتن آینه و شیرینی و قران بر سر این سفره بنابراین به جای حذف عنصری مثل ماهی بهتر است دنبال یک جایگزین باشیم و به نظرم ماهی‌های قرمزی که در شهر کتاب مرکزی به نمایش درآمده‌اند، می‌تواند جایگزین مناسبی برای این موضوع به حساب بیاید.