Get Adobe Flash player

ترامپ، دیلن و ادونیس در «شهر کتاب»

سیزدهمین شماره ماهنامه «شهر کتاب» منتشر و در ۱۶۰ صفحه و با قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه‌ شده است.

در معرفی این شماره از ماهنامه «شهر کتاب» آمده است: بخش ویژه‌ای با تیتر «بازار، افیون توده‌ها» به دونالد ترامپ اختصاص داده شده است؛ افشاگری‌های نویسنده پشت‌پرده کتاب «هنر معامله» درباره ترامپ، تحقیق یک روان‌شناس درباره شخصیت او و همچنین گزارشی از کتاب‌های ترامپ و کتاب‌هایی که دربارۀ او منتشر شده‌اند، از جمله مطالب این بخش را دربرمی‌گیرند.

بخش موسیقی مجله «شهر کتاب» به مناسبت دریافت نوبل توسط باب دیلن پرونده‌ای را به او اختصاص داده است. گفت‌وگو با هوشیار انصاری‌فر درباره وجه ادبی باب دیلن، حاشیه‌ها و بحث‌هایی که پیرامون نوبل گرفتن او پیش آمد، گفتاری از امید روحانی دربارۀ باب دیلن، مروری بر کتاب‌های باب دیلن و منتخبی از آنچه درباره او چاپ شده، گزارشی درباره حضور باب دیلن در سینما و نمایشنامه‌ای از سم شپرد درباره باب دیلن از جمله مطالب خواندنی این بخش است. دیگر مطلب بخش موسیقی، کتاب‌شناسی لئونارد کوهن به مناسبت درگذشت اوست.

ادبیات این شماره «شهرکتاب» به تاریخ در رمان ایرانی اختصاص دارد. در این بخش علاوه بر مروری بر چند رمان تاریخ‌محور گزارشی می‌خوانید از رمان‌های ایرانی که تاریخ در آنها حضور داشته است. مقاله‌ای از الیف شافاک درباره کتاب «قصه‌گو»ی والتر بنیامین، دیگر مطلب بخش ادبیات است. بخش ادبیات همسایه به ادونیس اختصاص یافته است. ترجمه  شعر تازه‌ای از ادونیس، مروری بر کتاب‌هایی که از این شاعر به فارسی ترجمه شده‌اند و گفت‌وگو یادونیس و یانگلیان درباره شعر و شاعر در تبعید از جمله مطالب این بخش است.

مجله «شهر کتاب» همچنین در این شماره یادنامه‌ای برای مهدی سحابی منتشر کرده است. در این یادنامه لیلی گلستان، سیروس علی‌نژاد و اصغر نوری از سحابی نقاش و مجسمه‌ساز، سحابی روزنامه نگار و سحابی مترجم نوشته‌اند.