Get Adobe Flash player

حمیدرضا بابایى کارشناس فر وش شهرکتاب مرکزی شما را در چگونگی آسان‌تر خرید کردن کتاب راهنمایی می‌کند

این بازى اصلا برایتان گران تمام نمى‌شود

گاهی اوقات ما لازم داریم از کمک یا مشورت کسى استفاده کنیم. خریدن کتاب مورد نظر شاید شبیه یک بازى دلچسب باشد اما باز از این قاعده مستثنی نیست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین کسى که مىتواند در این مرحله به شما کمک فکرى دهد خود شمایید و در جایگاه‌هاى بعدى کارشناسان مربوطه و مورد اعتماد قرار مى‌گیرند. ده نکته براى آسان تر انتخاب کردن را برایتان مىنویسم.

١- دسته بندى خواسته‌ها/ مهم‌ترین اصل این است که بدانید بر اساس چه اصولی این بار می‌خواهید خرید کنید. نیاز،بودجه، سلیقه، زمان و ….پس بهتر است اولویت‌هایتان را  قبل از خرید چک کنید. ممکن است کتاب مورد نظر شما براى خواندن در سفر انتخاب شده باشد پس طبعا تعداد صفحات و سبکى کتاب برای شما مهم خواهد بود.  پس خواسته‌هایتان را دسته بندی کنید.

٢- بررسی کنید/ پر فروش‌ها همیشه ، توانسته اند سلیقه‌هاى مختلف را درگیر کنند. پس به لیست پرفروش‌هاى شهرکتاب نگاهى بیاندازید.

٣-اعتماد کنید/ مجلات تخصصی ادبى نگاه دقیق و درستى به تازه هاى نشر دارند . مطالعه آن‌ها کمک خوبی است.

۴- دقت کنید/ حالا که فضاى مجازى بخش عمده‌اى از روزمره ما را تشکیل مى‌دهد شاید بدى نباشد از آن استفاده بهینه داشته باشیم. با مراجعه به صفحات نویسندگان، مترجمان، فعالان ادبى و در نهایت کسانى که می‌دانید سلیقه شان به شما نزدیک است قدم خوبی را براى انتخاب کتاب دوست داشتنى‌تان برداشته اید.

۵- نگاه کنید/ همیشه میز مقابل ورودى شهر کتاب مرکزى و یا حتی مجموعه‌هاى دیگر کاربرد معرفى را بر عهده دارند و بعید است مجموعه هاى معتبر به شما کتاب درستى را معرفى نکنند.

۶- به خاطر داشته باشید/  به بخش‌بندى‌هاى مجموعه‌ها دقت کنید. همیشه تازه‌ها از پرفروش‌ها جداست.  همین کار شما را براى انتخاب بهتر‏، آسان مى‌کند. در شهرکتاب مرکزى که این چنین است.

٧-  آماده باشید / گاهى خواندن پشت جلد کتاب‌ها، شما را با دنیایی که قرار است در آن وارد شوید آشنا مى کند. پس خواندن پشت جلد را از دست ندهید.

٨- باور کنید / کارشناسان فروش شهرکتاب مشاوران امنى هستند. آن‌ها از محتواى کتاب‌ها با خبرند و تا آن جا که زمان اجازه دهد کتاب ها را مطالعه مى کنند. کافی است نکته شماره یک را بدانید آنوقت کارشناسان ما مثل کارآگاه‌هاى حرفه اى دست کتاب گمشده تان را در دست شما مى گذارند.

٩- تجربه کنید/ به راحتى می‌توانید در فضاى شهرکتاب مرکزى بنشینید و بخشى از کتاب مورد علاقه تان را بخوانید. خوب بود؟ صندوق سمت راست در ورودی است. دوستش نداشتید ؟ اصلا مهم نیست. ما هم چنان منتظر شماییم.

١٠- انتخاب کنید/ گاهى انتخاب یک کتاب منطبق با شرایط کنونى ما کار زمان بری است. اگر این ٩ نکته براى شما به هر دلیلى کارآمد یا جذاب نبود. بهتر است به انگیزه فکرى تان پاسخ دهید. این انگیزه هر چه که بود از در  نظر گرفتن قیمت کتاب تا به نظر آمدن جلدش، اهمیتى ندارد. مهم این است که شما در کنار روز مرگى‌تان ، کار مهمى را انتخاب کرده‌اید. و آن کار مهم چیزی نیست جز دوست داشتن خودتان و آرام نگه داشتن ذهن پر مشغله تان با خواندن کتاب.