Get Adobe Flash player

حبیب رضایی به شما پیشنهاد می‌دهد/شهرکتاب مرکزی جای خالی چمدان شما را پر می‌کند

چمدان تنها یک وسیله نیست، همسفری کامل است که اگر غریزه داشت بی‌شک خاطرات بسیاری را بهتر از ما روایت می‌کرد. چمدان یک کشور بی‌چون و چراست و کتاب نخست وزیر سرزمین سفر. ما در شهرکتاب مرکزی تصمیم گرفتیم برای کشور کوچکِ در دستِ شما نخست وزیر انتخاب کنیم.

«حبیب رضایی» از آن دست هنرمندان قابل اعتمادی است که می‌شود پای صحبتش نشست و بی‌خیال قوانین موجود در هر معاشرتی شد. او با سواد، حرفه‌ای، کاردان و اجتماعی است. برای اعتماد کردن به او هیچ نکته خلافِ انجامی وجود ندارد. از نظر او در چمدان شما جای این سه کتاب خالی است. «ژان کریستف»، «جهان هلوگرافیک» و «پیرمرد ۱۰۰ ساله‌ای»که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد.

در این بین کتاب «جهان هلوگرافیک» کتابی است که چند ماه پشت هم ، درشهر کتاب مرکزی به لیست پرفروش ها راه یافته بود. همچنین معرفی این کتاب بی‌مناسبت به فرهیخته تازه در گذشته «داریوش شایگان» نیز نیست. این کتاب نوشته مایکل تالبوت است با ترجمه ای از داریوش مهرجویی.

صبح روز گذشته، پنجشنبه ۲ فروردین دکتر داریوش شایگان فیلسوف و محقق ایرانی دربیمارستان فیروزگر درگذشت.

 

داریوش مهرجویی در مقدمهٔ این کتاب می‌نویسد: کتاب جهان هولوگرافیک را چند سال پیش، دوست عزیزم داریوش شایگان، در سفر آمریکا کشف کرد، و گویا چنان به هیجان آمده بود، که چند روز بعد را فقط صرف صحبت در باب این کتاب کرده بود! و من وقتی آن را خواندم، عین یک داستان شیرین هیجان انگیز بود، که در عین حال داشت به سؤال‌های بزرگِ هستی شناختی یزدان شتاختی، و فلسفی من نیز جورِ خاصی، جواب روشن امروزی می‌داد (فارغ از رمز و راز و ابهام) که تا حدی باور پذیر می‌نمود… خاصیت دیگر این کتاب آنست که شاید تلنگر ناچیزی باشد به کسانی که موج مدرنیته، دل و ایمانشان را شبهه دار کرده و غبار شک بر آن نشانده است، و نیز آنهایی که از سخنان متافیزیکی بی محتوا خسته شده.